Jakie są rodzaje zamków hydraulicznych?
Siłowniki sterowane ciśnieniem płynu (specjalnego oleju) mają szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je m.in. w koparkach, wywrotkach czy specjalistycznych maszynach przemysłowych. Ponieważ każda nieszczelności w układzie może doprowadzić do ich nagłego opadnięcia, na przewodach montuje się zamki hydrauliczne (zawory zwrotne). Poznaj ich rodzaje!
Z czego wykonane są zamki hydrauliczne?
Dobrej jakości urządzenia tego typu powinny być w stanie utrzymać wysokie ciśnienia czynnika roboczego – nierzadko mieszczące się w zakresie od 5 do 10 bar. Z tego powodu wykonuje się je zarówno z aluminium, jak i przede wszystkim wzmocnionego stopu stali. Materiały te wykazują się ponadprzeciętną odpornością na przeciążenia oraz niekorzystne czynniki środowiskowe.
Podstawowe rodzaje zamków hydraulicznych
Biorąc pod uwagę zasadę działania, można wyróżnić dwa podstawowe typu tych urządzeń. Pierwsze to zamki hydrauliczne jednostronnego działania. Oznacza to, że pozwalają na przepływ czynnika roboczego tylko w jednym kierunku. Gdy płynie w stronę przeciwną, są one automatycznie blokowane. Druga grupa to modele dwustronnego działania. Stosuje się je w bardziej zaawansowanych instalacjach hydrauliki siłowej – są w stanie zablokować ruch siłownika w obie strony.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze zamka hydraulicznego?
Jeśli planujesz zakup takiego zaworu, zwróć uwagę przede wszystkim na jego zastosowanie. Zamek hydrauliczny może być przeznaczony m.in. do takich urządzeń, jak:
- koparko-ładowarki,
- pojazdy i urządzenia rolnicze,
- maszyny przemysłowe,
- prasy (np. kompaktory do odpadów).
Każdy z nich różni się budową i, co za tym idzie, parametrami pracy, do jakich został przystosowany.
Kupuj wysokiej jakości zamki hydrauliczne
Ponieważ urządzenia te pełną niezwykle istotną funkcję w układach hydrauliki siłowej, powinny cechować się możliwie najwyższą jakością wykonania. Z tego powodu tego rodzaju zawory zwrotne zamawiaj wyłącznie od sprawdzonych sprzedawców. Zyskasz pewność, że są solidne i wykonane z odpowiednich materiałów, a do tego mają wymagane certyfikaty.